Szybka i dokładna obróbka zdjęć

Home Forums Fotografia Oprogramowanie dla fotografa Szybka i dokładna obróbka zdjęć

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • Author
  Posts
 • #3640
  zimmek
  Keymaster

  No i mam problem, zakopałem się w ilości robionych zdjęć. Robię ich już tyle, że nie jestem w stanie w krótkim czasie obrobić serii zdjęć. Znacie sposoby na szybką obróbkę? Po zmianie aparatu na nowszy zrezygnowałem z samych rawów i robię częściowo w jpg. Ważniejsze, oczywiście w raw. Jeżeli raw, wczytuje ich serię do ACR… trochę przyspiesza to pracę.
  Może błędem jest sama obróbka…tak zrobić zdjęcie aby obróbki w cale nie było 🙂
  Albo zmniejszyć ilość robionych fotografii?
  Troszkę jestem podłamany, nie lubię dawać zdjęć po czasie….

  #3644

  hmmm, wiesz, że czytam to, co napisałeś i mam śmiałość stwierdzić, że fajne jaja sobie zrobiłeś hehe :)))) no bo kto – jak kto, ale Ty, zimmek pytasz ??? :)) Serio? ;))

  #3645
  alktro
  Participant

  Zimek ja znalazłem sposób robie na jpg + mały raw ten raw w razie jakiegoś nie powodzenia

  #3647
  zimmek
  Keymaster

  Chodzi mi oczywiście o zdjęcia reportażowe gdzie jest większa ilość. Przykładowo spacer po Nowem … czeka na obróbkę 🙂 ITP
  Znam fotografów z forum nikona gdzie po krótkim okresie podają serie zdjęć po 100-200 szt. W zasadzie na drugi dzień. Musi być sposób jak te prace przyspieszyć. To co Błażej napisał to ma sens . Kto ma pojemne karty i miejsce na dysku może robić jpg+ raw i w zależności od zdjęcia zastosować obróbkę na pierwszym lub drugim pliku. Nie sądzę, że istnieje w takiej fotografii bezobróbkowe podanie fotek… może się mylę?

  #3654
  Piotr
  Moderator

  Bez obróbkowa prezentacja zdjęć może i ma miejsce, lecz pewnie tylko w przypadku cykania aparatami z najwyższej półki oraz zapisywaniu w jpg, bo pliki jpg są edytowane już podczas zapisu na karcie w aparacie. Należy jedynie wybrać w menu typ edycji, np. Krajobraz, Portret, Neutral etc. Niby lipa, ale jednak takie zdjęcia wyglądają lepiej niż surowe rawy prosto z matrycy, z którymi jest sporo pracy. Więc już na starcie odpada edycja kolorów, a jedynie można się pokusić o delikatną, zbiorczą poprawkę odcienia skóry, oraz redukcję szumów i wyostrzenie tych miejsc na zdjęciu, które mają być ostre. Bezcenny jest w takim przypadku suwak Maskowanie.

  Masowa obróbka zdjęć ma to do siebie, że w 99% odpada miejscowa korekta i pozostają nam głównie suwaki… Miejscowo (np. pędzlem) można jedynie edytować zbiorczo masę bardzo podobnych do siebie kadrów, np. zdjęć do tworzenia timelapse.
  Tak ja widzę tę sprawę. Ale jako, że w temacie siedzę dopiero lekko ponad pół roku, to pewnie kiedyś będę się śmiał z tego, co napisałem 🙂

  #3722
  wojtus
  Participant
  #3723
  wojtus
  Participant

  i jeszcze to

  #3724
  zimmek
  Keymaster

  Dzięki za porady!
  Ostatnio testowałem swój aparat pod względem robienia zdjęć w jpg. Wiadomo takie zdjęcie musi być odpowiednio zrobione, czyli trzeba się do zdjęć przyłożyć :). Przyspiesza to prace obróbcze, plik raw jest bardziej pracochłonny ale pozwala zniwelować błędy fotografa. Jeżeli aparat wypluwa dobre pliki jpg, fotograf potrafi dobrze fotografować to mamy przyspieszenie pracy. Dobrze fotografować mam na myśli kadrowanie przed uruchomieniem spustu, oraz optymalne naświetlenie. Zostaje nam lekkie wyostrzenie detali i plik gotowy.
  Do poważniejszej fotografii polecam jednak pliki raw, tam nie ma pośpiechu i można sobie na obróbkę pozwolić :).

  #7859
  Piotr
  Moderator

  Najkrótszy tutorial jaki widziałem 🙂 Tylko jedna minuta 🙂 Ale mimo to pewnie okaże się przydatny…

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.

Brak możliwości komentowania.