Magiczna Godzina, Złota Godzina, Błękitna Godzina

GoldW_1023

Magiczna Godzina, Złota Godzina, Błękitna Godzina

– najlepszy czas dla fotografa.

 

Co jakiś  czas spotykamy się przy okazji dyskusji z  określeniami „Złota Godzina”, „Magiczna Godzina”.  Ponieważ określenia te dotyczą niezwykle istotnego zagadnienia dla fotografii plenerowej postaramy się w skrócie wyjaśnić czym się różnią i w jaki sposób są dla fotografa przydatne.

Widomym jest że zdjęcia wykonane w pełnym słońcu w środku dnia nie wyglądają najlepiej, odbiegają efektem końcowym od pięknych ujęć które oglądamy w albumach. Tajemnica kryje się w wyborze odpowiedniej pory dnia, gdy słońce miast  zalewać wszystko ostrym światłem maluje krajobraz miękkimi pociągnięciami  nadającymi głębokie kolory i tworzącym magiczna  grę świateł i cieni. W ciągu doby mamy dwa takie momenty idealnego światła  – tytułowe magiczne godziny.

Rozróżniamy dwa rodzaje magicznych godzin: złote oraz  błękitne i każda z nich w ciągu doby występuje dwa razy: rano i wieczorem Błękitna lub Niebieska Godzina (ang. Blue Hour)  poranna rozpoczyna się  z pierwszym brzaskiem i na naszej szerokości geograficznej trwa kilkanaście minut. Wieczorem  ten czas rozpoczyna się na kilkanaście minut przez zmierzchem. Niezależnie czy poranna czy wieczorna jest to najlepszy czas do fotografowania nieba nocnego i krajobrazów. Światło jest w tym czasie mocno nasycone niebieskościami i mocno rozproszone.Złota Godzina (ang. Golden Hour)  rozpoczyna się kilkanaście minut po świcie i trwa kilkadziesiąt minut. Kończy się już po wschodzie słońca. Wieczorna złota godzina rozpoczyna się kilkadziesiąt minut przed zmierzchem i kończy się kilkanaście minut przed nastaniem całkowitych ciemności przechodząc w Błękitną Godziną. Jest to czas gdy słońce jest jeszcze na tyle nisko że rozprasza się podczas długiej podróży przez atmosferę nadając otoczeniu bardzo plastyczne i ciepłe oświetlenie.Magiczna godzina (ang. Magic Hour)  jest rozumiana różnie. Czasami dotyczy to Złotej Godziny, często w rozumieniu tej wieczornej, czasami rozumiana jest jako Błękitna Godzina. W głównej mierze zależy to od zainteresowań fotografa: dla pejzażysty istotniejsza może byś błękitna, a dla portrecisty niezwykle ważna jest złota. Często Magiczna Godzina rozumiana jest jako połącznie Błękitnej i Złotej. Na takie rozumienie tego terminu wskazuje także arytmetyka gdyż ani błękitna trwająca kilkanaście minut, ani złota trwająca kilkadziesiąt minut nie trwa godziny i dopiero ich suma przybliża nas do tego wyniku.
Jeśli chcesz widzieć kiedy w Twojej miejscowości będzie najlepsze światło zapraszamy do naszego

Kalkulatora Magicznych Godzin.

żródło: http://www.studiodomanscy.pl/biblioteka/magiczne-godziny

3 komentarze

  1. Trzeba dodać, że najlepszy czas dla fotografa pejzażowego, jest wiele dziedzin fotografii gdzie łamiemy tą zasadę dość solidnie 🙂

  2. W przypadku tego zagadnienia skoro jest narzędzie do wyznaczania dokładnego czasu występowania owych godzin działające w oparciu o współrzędne geograficzne, to przyda się i takie pozwalające określić współrzędne dla dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy kliknąć na mapce w interesujące nas miejsce i pod mapką pojawią się dokładne współrzędne w systemie DMS oraz WSG84. Link:

    http://web4you.com.pl/11.html

    A jeśli są nam potrzebne współrzędne w systemie GPS, to najlepiej wybrać dane z jednego z wyżej wymienionego systemu i przekonwertować je na system GPS narzędziem w linku poniżej:

    http://web4you.com.pl/6.html

Dodaj komentarz