Letnie FOTONOWIAKÓW wypady …

Kierunek – Borne Sulinowo..

Grupa Fotonowiaków odbyła bardzo interesujący wypad plenerowo fotograficzny do Bornego Sulinowa

i nie tylko. Po drodze trafiliśmy do Człuchowa, aby obejrzeć i sfotografować ruiny zamku, otarliśmy się o Szczecinek, Czarne i Tleń.

Głównym celem było Borne Sulinowo. Jest to miasteczko w woj. zachodniopomorskim nad jeziorem Pile.

W latach 30-ych XX w. na miejscu wsi Lipie, Niemcy zbudowali bazę wojskową i miasteczko militarne dla szkoły artylerii Wehrmachtu,którego otwarcia dokonał 18 sierpnia 1938 Adolf Hitler. Ponownie przebywał tu w dniach 5-8 września 1939. W garnizonie Groß Born stacjonowały jednostki dywizji pancernej Heinza Guderiana przed atakiem na Polskę w 1939. Na poligonie ćwiczyły oddziały Afrika Korps dowodzone przez gen. Rommla .

Na początku 1945 żołnierze niemieccy opuścili miejscowość, po czym zajęła je Armia Czerwona, utrzymując jej militarny charakter. Utworzono tu doskonale strzeżoną bazę Północnej Grupy Wojsk. Mimo, że obszar ten został w 1945 formalnie włączony do Polski, a w ewidencji gruntów figurował pod nazwą „tereny leśne”, to faktycznie był on oderwany od struktury terytorialnej kraju.

Do 12 października 1992 wojsko rosyjskie ostatecznie opuściło Borne Sulinowo – było to 15 tysięcy żołnierzy kontyngentu 6 Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej Armii Rosyjskiej. W kwietniu 1993 miasto zostało przekazane polskim władzom cywilnym. Po oficjalnym otwarciu miejscowości, 1 października, został jej nadany przez Radę Ministrów RP status miasta.

Dziś liczy ono około 4 tys. mieszkańców, przeważnie przybyłych ze Sląska. Piękne tereny nad j. Pile, ścieżki edukacyjne, zagospodarowane wille przyciągają ludzi pragnących wypocząć i naocznie przeżyć lekcję historii.

Żal, że wiele świetnych budowli to dziś tylko ich zdewastowane i rozkradzione szczątki położone wśród pięknych drzew iglastych.

Dla nas, pasjonatów fotografii, była to niepowtarzalna okazja, aby uwiecznić resztki dawnej świetności.

W woj. warmińsko – mazurskim ..

Kolejna trasa plenerowa zawiodła nas, FOTONOWIAKÓW, w towarzystwie zaprzyjaźnionych pasjonatów fotografii z Grudziądza, do kilku miejscowości woj. warmińsko – mazurskiego.

Zachwyciła nas architektura najniżej położonego miasta w Polsce – Elbląga, który był pierwszym celem naszej wyprawy. W porannym świetle udało nam się wykonać wiele pięknych zdjęć m.in. nad Kanałem Elbląskim.

Po drodze do Tolkmicka, położonego nad Zalewem Wiślanym, zwiedziliśmy Kadyny, gdzie atrakcją dla fotografów był zespół budynków folwarcznych z przełomu XVII – XX w. wspólne zdjęcie na sianie oraz 700-letni dąb im. Jana Bażyńskiego ( obwód pnia wynosi 10 m. )

Tolkmicko – niewielki port morski nad Zalewem Wiślanym, przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, co pozwoliło całej grupie fotomaniaków wykorzystywać swój sprzęt fotograficzny do woli. Należy tu dodać, że jako statyw podczas robienia zdjęć grupowych, służyło opakowanie od papierosów.

Następnym etapem fotopleneru był Frombork ze słynnym Zespołem Wzgórza Katedralnego oraz wieżą Radziejewskiego. Widok z wieży dostarczył wszystkim nie tylko wiele emocji, ale również możliwość podziwiania i fotografowania Zalewu Wiślanego a także Bazyliki Archidiecezjalnej NMP, gdzie został pochowany Mikołaj Kopernik. Na zakończenie pobytu we Fromborku, po przedłużającym się ” akcencie ” w AKCENCIE, wszyscy uczestnicy pragnęli uścisnąć dłoń lub pogłaskać po głowie Mikołaja Kopernika, odpoczywającego na ławeczce przy miejskiej fontannie.

Braniewo, położone nad Pasłęką, to ostatni etap pleneru. Zachwyciło nas ono pięknym amfiteatrem. Na zdjęciach uwieczniliśmy też Katedrę św. Katarzyny.

Za udaną krajoznawczo – fotograficzną wyprawę Fotonowiacy w tym miejscu dziękują wspaniałym przewodnikom : Heni i Andrzejowi.

 

Dodaj komentarz